„Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę.” Takie słowa padają w jednej z najbardziej kultowych gier komputerowych[1], gdy próbujesz jednym bohaterem przejść dalej, podczas, gdy twoi towarzysze podróży pozostają w tyle. Niby to tylko gra, a ile w tym życiowej prawdy!

Gdy zaczynasz nowy projekt, albo nowy biznes, ciężko jest robić to samemu. Przydaje się każda odrobina pomocy z zewnątrz, nawet jeśli jest to tylko i wyłącznie psychiczne wsparcie rodziny i przyjaciół. To zawsze pomaga i daje moc tak bardzo potrzebną przy nowych przedsięwzięciach.

Jeśli to co robisz niesie ze sobą faktyczną wartość, to z czasem pojawia się dokoła Ciebie po prostu zespół ludzi, którzy wierzą w Twój produkt, albo ideę, czy nawet wartości, jakie prezentujesz i pomagają Ci w ich tworzeniu i szerzeniu. Przy darmowych projektach często są to wolontariusze, a w przypadku biznesu po prostu pracownicy.

W przypadku tworzenia zespołu, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach:

Samemu idzie się szybciej, ale z zespołem idzie się dalej.

Może wydawać się, że dodatkowi ludzie na początku projektu mogą spowalniać Twoją pracę. Prawda jest jednak taka, że już samo otrzymywanie feedbacku od pozostałych członków projektu pozwala zauważyć wiele błędów i je poprawić.

Dodatkowo, każdy człowiek ma inne pomysły i inne perspektywy, co pozwala robić dużo szerzej zakrojone burze mózgów. A co za tym idzie, więcej idei może zostać przetestowanych już na samym początku.

Te rzeczy ostatecznie sprawiają, że projekt robiony wspólnie z innymi ma większą szansę od razu być pomysłem trafionym.

Wspólne wartości w zespole dają siłę.

Dużo łatwiej pracuje mi się z ludźmi, którzy podzielają moje wartości. Oczywiście najlepiej, żeby wszystkie osoby, które z Tobą współpracują chciały osiągnąć to samo, co Ty. Nie zawsze jest to możliwe. Dobrze jednak, by każda osoba w zespole miała przynajmniej podstawowe wartości zbieżne.

Ja na przykład cenię robienie wszystkiego na 100%, ale z drugiej strony nie biorę życia zbyt poważnie. Dlatego najlepiej współpracuje mi się z ludźmi, którzy są profesjonalistami w swoich dziedzinach, ale można się z nimi pośmiać. Niby mała rzecz, a jednak bardzo zmienia kulturę pracy.

Jasno określone kompetencje ułatwiają wykonać każde zadanie.

Każda osoba w zespole powinna mieć swój wydzielony zakres zadań. To ułatwia codzienną pracę, gdy wiadomo, że np. wszelkie rzeczy związane z organizacją logistyczną szkolenia załatwia Ania, a z kolei wszystko z dziedziny marketingu ma ogarniać Krzysiek. Wiadomo, kto co ma robić i kto za co ponosi odpowiedzialność.

Na początku może się tak zdarzyć, że będziesz jedyną osobą w ścisłym zespole i wszystko będziesz musiał zrobić sam. Mimo to, staraj się przyporządkowywać działania do określonych zakresów kompetencji, bo wtedy będzie dużo prościej przekazać to komuś, gdy już się taka osoba pojawi.

Zespół to wszystko, co Cię otacza w projekcie.

Zespołem jest każda osoba, czy firma, która Cię otacza w projekcie. Czyli jeśli korzystasz z usług drukarni, to jest to część Twojego teamu. Jeśli pracują tam osoby podzielające Twoje wartości, to łatwiej się z nimi pracuje, a może nawet zareklamują np. wydrukowane dla Ciebie ulotki na swoich social media.

Twoim zespołem jest pralnia, która dba o Twój strój, dostawca sprzętu, wszyscy podwykonawcy itd. Każda z tych osób daje Tobie wartość, która składa się na ostateczny rezultat Twojego projektu

Wsparcie

Każdemu może zdarzyć się gorszy czas. Po kilku tygodniach stawiania nowego projektu na nogi może się wydawać, że jeszcze nic nie zrobiłeś. Dobrze jest wtedy mieć koło siebie zespół, który wesprze dobrym słowem. A jeszcze lepiej kogoś, kto pokaże, ile faktycznej pracy zostało już zrobione. Zespół też ciągnie ten projekt dalej, nawet jeśli Ty przez chwilę potrzebujesz odetchnąć, a potem wrócić ze zdwojoną siłą.

No to co? Zaczynamy! 🙂

[1] Baldur’s Gate (Wrota Baldura)